تبلیغات
علوم پدیا - چرا فکر می کنیم ماه هنگام حرکت ما ما را تعقیب می کند؟

چرا فکر می کنیم ماه هنگام حرکت ما ما را تعقیب می کند؟

اگرچه اینطور به نظر می رسد که ماه زیاد از ما دور نیست؛ اما فاصله ی آن تا زمین 239000 مایل (معادل با 384633/2 کیلومتر) است و به علت همین فاصله ی زیاد است که وقتی ما در حال حرکت با وسیله ی نقلیه به ماه نگاه می کنیم، به نظرمان می رسد که ماه ما را تعقیب می کند. 

اگر مشتاق به خواندن بقیه متن هستید، به ادامه مطلب مراجعه کنید
ابتدا باید بگوییم که این یک احساس و یک واکنش روان شناختی است. وقتی ما با سرعت در جاده می رانیم، همه چیز با سرعت از کنارمان می گذرد، از جمله درختان، خانه ها، دیوارها و حتی جاده، همگی در جهت مخالف و با سرعت رد می شوند. اما وقتی به ماه نگاه می کنیم، طبیعتاً انتظار داریم که آن هم با سرعت رد شود یا چون ما داریم با سرعت به طرف جلو می رویم، ماه حداقل به طرف عقب برود اما چون این حالت اتفاق نمی افتد، این طور احساس می کنیم که ماه مارا تعقیب می کند. در حقیقت ما کیلومتر ها رانندگی می کنیم، اما زاویه ای که با آن به ماه نگاه می کنیم چندان تغییر نمی کند.

ثبت واقعیت: جزر و مد تحت تأثیر نیروی جاذبه ی خورشید و ماه بر دریا ایجاد می شود. هر گاه خورشید، زمین و ماه در یک خط قرار گیرند، بیشترین حالت مد پدید می آید.

منبع: کتاب به من بگو چرا؛ انتشارات پیام آزادی / مترجمین: حسین ایرایی - سید حسین ساداتی
موضوع: اطلاعات عمومی، علمی، برچسب ها: ماه، تعقیب، چرا هنگام حرکت ماه ما را تعقیب می کند، تعقیب کردن ماه، حرکت، علمی، اطلاعات عمومی،
[ سه شنبه بیستم تیر 1396 ] [ 04:19 بعد از ظهر ] [ علیرضا ولیزاده ]
TOP