تبلیغات
علوم پدیا - سیمان چگونه ساخته می شود؟

سیمان چگونه ساخته می شود؟

سیمان چگونه ساخته می شود؟

سیمان مفیدترین ماده ی ساختمانی است. 

این ماده در هر کشوری به عنوان یکی از مواد ترکیبی در مهندسی راه و ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده، پودری به رنگ خاکستری است. وقتی سیمان را با آب مخلوط می کنیم و مدتی به آن امکان سفت شدن می دهیم، چون سنگِ سخت می شود.

سیمان 250 سال قبل از میلاد مسیح توسط رومی ها کشف شد. آن ها با مخلوط کردن آهک آبدیده و شن با خاکستر آتشفشانی، سیمان می ساختند. چون این ماده از محلی به نام پوزولی به دست می آمد، آن را پوزولانا نامیدند. تا اواسط قرن 18، به طور رایج مورد استفاده قرار می گرفت. در سال 1757 سیمان بسیار خوبی توسط جان اسمیتون، یک مهندس انگلیسی، ساخته شد.این سیمان با حرارت دادن مخلوطی از آهک آبدیده و خاک رس بدست می آمد. این سیمان سال ها مورد استفاده قرار می گرفت.

رایجترین نوع سیمان توسط یک انگلیسی به نام، ژوزف آسپدین در سال 1824 ساخته شد. این سیمان پس از استفاده، شبیه سنگ های پورتلند می شد. به همین علت آن را سیمان پورتلند نامیدند.

سیمان پورتلند با مخلوط کردن یک نسبت خاک رس به سه قسمت سنگ آهک در کوره ی بسیار داغی بدست می آید. هر دو ماده ی خام با کمک خرد کننده ها بصورت پودر در آمده و با هم مخلوط می شوند. این مخلوط سپس به داخل کوره ی داغی به نام کلین فرستاده می شود. در آنجا تا حدود 1500 تا 1600 درجه ی سانتی گراد حرارت دیده و توده ی سختی به نام تفاله را تشکیل می دهد. وقتی تفاله سرد شد، به پودر نرمی تبدیل می گردد و سپس حدود 30% سنگ گچ بدان اضافه می شود. این ماده را سیمان پورتلند می نامند و پس از بسته بندی روانه ی بازار می سازند.

موضوع: اطلاعات عمومی، برچسب ها: سیمان، ساختمانی، مفید، کلین، دنبالک ها: سیمان- ویکی پدیا،
[ سه شنبه بیستم مهر 1395 ] [ 08:16 قبل از ظهر ] [ علیرضا ولیزاده ]
TOP