تبلیغات
علوم پدیا - لیزر چگونه کار می کند؟

لیزر چگونه کار می کند؟

لیزر وسیله ای است که پرتوی باریکی از نور بسیار قوی تولید می کند به این ترتیب که با عقب جلو کردن و جهش فوتون ها (واحد شدت نور وارده) در نوعی ماده (که می تواند جامد، مایع یا گاز باشد،) نور را تقویت می کند و باعث تولید انرژی اضافی می شود. بقیه در ادامه مطلب
در نتیجه نور شدیدی به شکل پرتو بسیار باریکی منتشر می شود. از نور شدیدی که توسط لیزر تولید می شود، می توان در تولید تصاویر برای تبلیغات یا برنامه های تفریحی استفاده کرد. همچنین، از لیزر برای بریدن فلز، و برش های دقیق و ظریف در جراحی استفاده می شود. در دستگاه های لوح فشرده، اشعه ی لیزر سطح نقره ای لوح را اسکن می کند و تغییرات کوچکی را که در نور بازتابش شده پدید می آید را می خواند. همچنین از لیزر در چاپ کننده ها و پویش گر های (اسکنر) اداری نیز استفاده می شود. در مهندسی، از این پرتوی باریک و بسیار قوی برای اندازه گیری و تراز کردن جاده ها و تونل ها استفاده می شود.
از لیزر هر روز در فروشگاه ها و بانک ها برای اسکن کردن اسکناس ها استفاده می شود تا از تقلبی نبودن آن ها اطمینان حاصل شود. این کار با رد کردن اسکناس از زیر نور فرابنفش پویش گر انجام می گیرد.
موضوع: اختراعات، علمی، اطلاعات عمومی، برچسب ها: لیزر، لیزر چگونه کار می کند، پرتو های فرابنفش، نور، استفاده های لیزر،
[ دوشنبه بیست و دوم خرداد 1396 ] [ 05:15 قبل از ظهر ] [ علیرضا ولیزاده ]
TOP